Kaip rasti kūrybišką sprendimą?
2014-08-31
   Šiais beprotiško tempo ir didelės konkurencijos laikais daugelis, susidūrę su painiomis problemomis, linkę laukti įkvėpimo ar pasikliauti nuojauta. O dažniausiai puolama prie pirmo pasitaikiusio sprendimo ar ieškoma analogiškų uždavinių atsakymų ir... nusiviliama.
   Skaityti toliau


   Kur kas geriau – pasinaudoti išrastomis pasaulyje plačiai taikomomis universaliomis problemų sprendimo formulėmis. Kaip atrodytų sodas, jei sodininkas dirbtų plikomis rankomis be kastuvo, grėblio, ar kokio kito įrankio? Todėl siūlome protiniame darbe taikytimąstymo įrankius, kurie pateikiami mūsų seminaruose.
   Kūrybiškumas – ne vien gebėjimas parašyti romaną ar nutapyti paveikslą. Kūrybiškas gali būti ir vadovas, išgelbėjęs įmonę nuo bankroto arba radęs originalų sprendimą, tuo konkurentams „nušluostydamas nosį“, ir mokytojas, pritaikęs tobulesnį mokymo metodą, ir kulinaras, sugalvojęs neįprastą pasisekimo sulaukusį patiekalą ir t.t.
   Jau neabejojama, kadkiekvienas žmogus turi daugiau ar mažiaukūrybinių gebėjimų. Genialieji sukuria didžius kūrinius, padaro įspūdingus išradimus, pasiekia savirealizacijos aukštumas. Tačiau tokių žmonių – vienetai. O ką daryti daugumai žmonių, kurie nėra apdovanoti nepaprastais talentais?
   Jei iš gyvenimo norite šiek tiek daugiau, negu turite dabar, ir iš prigimties nesate genijai, rekomenduojameunikalią metodiką, kuri leis jums išplėsti savo galimybes ir sugalvoti tokias idėjas, kurios nustebins jus ir aplinkinius!
   Suprantama, jokiametodika nepadės, jei nebūsite įgudęs ją taikyti ir neugdysite savo kūrybinių gebėjimų. Panašiai kaip sportininkai treniruoja savo kūną ir mokosi įvairių gudrybių, taip ir norintiems sukurti originalų produktą, būtina nuolat lavinti savo vaizduotę, ugdyti ir puoselėti mąstymo gebėjimus, mokytis įveikti kliūtis, pasitaikančias ieškant unikalaus sprendimo. Geri rezultatai pasiekiami tik nuolatinio ir didelio triūso dėka. Jūs būsite žymiai produktyvesni, jei naudosite Sisteminio išradybiniomąstymo strategiją.
   Užverti
     
   Į viršų

Kūrybiško sprendimo kriterijai, arba Sodininko problema
2014-08-30
   Kiekvieną problemą, jei iš principo ji išsprendžiama, galima išspręsti. Skirtingai nuo matematinių uždavinių, gyvenimiškos problemos turi ne vieną sprendimą. Ir tik vienas kitas iš tų sprendimų yra kūrybiškas, duoda didelį efektą, atskleidžia naujas perspektyvas ir t. t.
   Skaityti toliau


   Kūrybiškas sprendimas turi tenkinti keletą sąlygų. Toks sprendimas:
   - visiškai išsprendžia problemą,
   - yra efektyvus, t. y. nereikalauja didelių materialinių ar kitokių sąnaudų,
   - nesukelia neigiamų pasekmių,
   - yra nepakartojamas, neįprastas, neįtikėtinas, žodžiu – originalus.
   Šiuos kūrybiško sprendimo kriterijus pateikė Roni Horowitz .
   Gerą kūrybišką sprendimą rasti gali tik nedaugelis. Jei pritaikysite Sisteminio išradybinio mąstymo įrankius, tokį sprendimą galėsite pateikti ir jūs.
   O dabar siūlome jums išspręsti vieną problemą. Atsiminkite, sprendimas turi būti originalus! Tai – iššūkis jūsų mąstymo gebėjimams! Žemiau pateiktas uždavinys nėra jūsų kūrybiškumo testas. Jei negausite gero sprendimo, negalvokite, kad nieko nesugebate, tiesiog jums, kaip ir daugumai iš mūsų, reikia tobulinti savo kūrybinį mąstymą!


   SODININKO PROBLEMA

   Gyveno kartą du kaimynai, vieną pavadinkime Sodininku, kitą – Vištų augintoju. Jų namai stovėjo vienas šalia kito. Tarp jų sklypų nebuvo tvoros. Sodininkas labai mėgo sodinti gėles, o Vištų augintojas laikė daugybę vištų, o kadangi tarp kaimynų nebuvo tvoros jo vištos iškapstydavo Sodininko gėles.
   Sodininkas daugybę kartų siūlė kaimynui kartu tverti tvorą, bet Vištų augintojas vis atkirsdavo: „Tau reikia, tu ir tverkis tą tvorą!“
   Ką daryti Sodininkui?
   Žinoma, jis gali apsitverti savo kiemą, bet tai nebus kūrybiškas sprendimas, nes reikalaus nemažai sąnaudų. Ar galite padėti šiam žmogui?

   Neskubėkite patikrinti atsakymo – paieškokite sprendimo bent keletą minučių...
   Skaityti sprendimą


   Sodininko problemos sprendimas
   Jei galvojote apie erškėtrožių ar kitokių brūzgynų gyvatvorę, kurią Sodininkas apsodina savo kiemą, galvokite iš naujo, nes toks sprendimas vėl gi reikalauja nemažai darbo, be to, reikia pirkti tuos augalus...
   O gal jums kilo idėja iškasti griovius ar paspęsti spąstus kaimyno vištoms? Nebijote, kad kils karas?
   O gal kreiptis į teismą dėl nuostolių atlyginimo?..
   Na gerai, nekritikuosime kitų idėjų, kurios paprastai šauna į galvą sprendžiant šį uždavinį.
   Kokia galėtų būti kūrybiško sprendimo paieškos kryptis?
   Geriausiai, žinoma, kad PATS VIŠTŲ AUGINTOJAS užtvertų reikiamą tvorą ar bent jau uždarytų savo vištas į vištidę. Mums gi svarbiausia, kad tos vištos nekapstytų Sodininko gėlynų.
   Kaip tą padaryti?

   Na?

   Pagalvokite dar...

   Dar šiek tiek...

   Gerai, štai vienas iš galimų sprendimų:
   Sodininkas parduotuvėje nuperka kiaušinių, panašių į tuos, kuriuos deda kaimyno vištos, ir kai niekas nemato, padeda juos po savo gėlėmis. Kai Vištų augintojas pasirodys savo kieme, Sodininkas garsiai pasigiria savo žmonai radęs kiaušinių. Vištų augintojas pagalvos, kad jo vištos ėmė dėti kiaušinius ne ten, kur reikia, ir norom nenorom aptvers tvorą ar suvarys savo vištas į aptvarą, kad nepatirtų nepageidaujamų nuostolių. Taip Vištų augintojas PATS pastato reikiamą tvorą, o Sodininkui ši tvora atsiranda be jokių sąnaudų.

   Naujas sprendimas iš pradžių kelia daug abejonių. (Jei sprendimas nebūtų naujas, jis nebūtų kūrybiškas, o jei jau patikrintas praktiškai, jis nebūtų naujas!) Abejones išsklaidyti gali tik praktika... Svarbiausia, kad eksperimentas nekainuotų labai daug (ką reiškia Sodininkui nupirkti 10-20 kiaušinių?). Jei sprendimas nepasiteisino, galimaieško kito sprendimo.
   Užverti sprendimą   Užverti visą tekstą

   Į viršų


214760 lankytojų apsilankė šioje svetainėje.
© Copyright 2002 – 2022 VŠĮ "Kūrybiškumo ugdymo centras" Visos teisės saugomos.
Programuotojas – Gytautas www.gytautas.lt
Dizaineris – Martynas Lapinskas www.melynalape.lt